Project Description

W 2024 roku, kontynuujemy działania na rzecz wsparcia młodzieży. Nasz projekt odpowiada na zdiagnozowany przez Brodnickie Centrum Caritas problem – obniżoną aktywność społeczną młodzieży i brak motywacji do rozwoju swoich możliwości i umiejętności, spowodowane m.in. długotrwałym okresem nauki zdalnej i izolacją. Projekt jest przeznaczony jest dla 20-osobowej grupy młodzieży – w przedziale wiekowym 16-19 lat, mieszkającej w Bursie Szkolnej , pochodzącej ze środowisk wiejskich i małych miasteczek, zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu utrudnionego dostępu do edukacji oraz niskim poziomem skomunikowania miejscowości.

Głównym celem zadania jest: zwiększenie umiejętności społecznych i uspołecznienie min. 20 osób w wieku 16-19 lat przebywających na czas nauki w placówce poza miejscem zamieszkania (Bursie szkolnej), w okresie od kwietnia do grudnia 2024 r. Zadanie wspierać rozwój młodzieży, która znajduje się w trudnej sytuacji, pomóc jej w rozwinięciu swoich zainteresowań i kompetencji oraz, co jest szczególnie ważne – integrację i wzmocnienie więzi rówieśniczych.

Projektem zostanie objętych min. 20 osób – mieszkańców bursy, którzy będą w niej przebywać w okresie kwiecień-grudzień 2024 (z przerwą wakacyjną), a więc w ramach lat szkolnych 2023/2024 oraz 2024/2025.

Dla uczestników, oferent, zakłada przeprowadzenie 95 h zajęć socjoterapeutycznych i 95 h zajęć profilaktyczno-wychowawczych, które będą prowadzone w formie pogadanek, warsztatów, spotkań w podgrupach, wspólnych wyjść, dyskusji, oraz w formie zajęć indywidualnych.

Projekt będzie realizowany w okresie 01 kwietnia do 30 grudnia 2024 r. Termin realizacji będzie przypadał na drugą połowę roku szkolnego – okres przed wakacjami oraz początek nowego roku szkolnego, a więc okresowi, kiedy zwrócić trzeba szczególna uwagę na zachowania młodzieży w kontekście wakacji oraz kiedy w bursie szkolnej pojawiają się nowe osoby – uczestnicy projektu, a natężenie problemów wychowawczych jest największe.

W ramach zadania zostanie zrealizowanych 95 h wsparcia psychologicznego w ramach zajęć socjo-terapeutycznych i 95 h zajęć profilaktyczno-wychowawczych, prowadzonych przez dodatkowo zatrudnionych specjalistów.

Bezpośrednie rezultaty projektu to zmiana zachowania uczestników – min. 20 młodych osób z brodnickich szkół, które dzięki realizacji działań projektowych nabędą nowe umiejętności społeczne.